Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e 100-të të luftës Rusi-Ukrainë bëri sërish thirrje për ti dhënë luftës, shkruan CNN.

“Përsëris thirrjen time për ndalimin e menjëhershëm të dhunës, për akses të papenguar humanitar për të gjithë ata në nevojë, për evakuim të sigurt të civilëve të bllokuar në zonat e luftimit dhe për mbrojtjen e civilëve dhe respektim të të drejtave të njeriut në përputhje me normat ndërkombëtare,” tha Guterres tha në një deklaratë të premten.

Ai tha se mijëra njerëz janë vrarë dhe ka zhvendosur miliona të tjerë dhe se lufta po ndez një krizë globale tredimensionale – ushqim, energji dhe po godet më së shumti njerëzit, vendet dhe ekonomitë vulnerabël”.

Guterres tha se OKB-ja është “e përkushtuar ndaj përpjekjeve humanitare”, por në fund të fundit, negociatat dhe dialogu do të jenë të nevojshme për të zgjidhur konfliktin.

“Sa më shpejt që palët të angazhohen në përpjekjet diplomatike të mirëbesimit për t’i dhënë fund kësaj lufte, aq më mirë për hir të Ukrainës, Rusisë dhe botës,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kreu i Komitetit Ushtarak të BE-së në Shkup: Kujdes nga sulmet kibernetike

Kryesuesi i Komitetit Ushtarak të Bashkimit Evropian, gjenerali Claudio Graziano ka tërhequr…

Shtatë të vdekur dhe 460 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 460…

Gjashtë pyetje për Vesel Memedin

Furkan Saliu / Kryetar i RDK-së, Vesel Memedi, nuk u ndalë të…

Agjentët federalë i vënë gjurin në shpinë demonstrueses në Portland: Nuk mund të marr frymë

Agjentët federalë në Portland të SHBA-ve, janë filmuar se si një demonstruese…

Krenari dhe dhimbje nga lufta, Vasfije Krasniqi sjell videon e ushtares së orëve të para të UÇK-së nga Drenica

Hamide Xhemajli-Ferizi, nga Drenica, kishte qenë vetëm 19-vjeçare kur i ishte bashkuar…