Oda e Afarizmit të Kosovës është shprehur kundër moratoriumit të propozuar nga Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu.

Sipas këtij vendimi, parashihet vendosja e moratoriumit për gurthyesit e rinj dhe ato në procedurë për pëlqim mjedisor për periudhën dy vjeçare.

Me këtë rast, OAK përmes një komunikate për media, kanë thënë se ky vendim që nënkupton mosvazhdimin e licencave, është problematik për sektorin minerar në Kosovë.

“Bizneset anëtare të OAK-së nga sektori minerar shprehen të jenë jashtëzakonisht të shqetësuara lidhur me vendimin i cili pritet të merret, ndërsa theksojnë se pezullimi i punës për një periudhë kohore për dy vite edhe ashtu pas ballafaqimit me gjendjen pandemike në vend, do të jetë shumë i dëmshëm në të gjitha format”

Nga OAK thonë se nuk janë kundër dhënies së licencave të reja, por sipas tyre, një vendim i tillë duhet të unifikohet me KPMM-në që së pari ata të ndalojnë dhënien e licencave.

Tutje, ata i kanë kërkuar edhe një takim ministrit Aliu së bashku me bizneset e këtij sektori.

“Oda e Afarizimit të Kosovës konsideron se mbajtja e një takimi të përbashkët me bizneset dhe vendosja e disa kritereve bazë të cilat do të mbronin natyrën dhe do të lejonin vazhdimin e punës së këtij sektori do të ishte zgjidhja ideale në të dyja rastet. OAK fton edhe publikisht Ministrin Aliu në takim se bashku me bizneset e ketij sektori”.

Të hënën, Ministri i Infastrukturës, Liburn Aliu, bëri të ditur në Facebook, se ka marrë vendim për vendosjen e moratoriumit për gurthyesit e rinj dhe ato në procedurë për pëlqim mjedisor për periudhën 2021 – 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…