Thuajse gjysma e amvisërive në RMV kanë paguar privatisht për shërbimet mjekësore. 80% kanë të bëjnë me ilaçet kurse 12% për mjekimin ambulantor. 6.5% të amvisërive kanë qenë në mënyrë katastrofike të goditur nga harxhimet e larta, kurse 7% janë varfëruar për shkak të pagesave private në vitin 2018 – thuhet në raportin më të ri të OBSH-së të publikuar sot dhe që paraqet raportin e parë nga një sërë raportesh që duhet të publikohen.

Qytetarët e RMV-së gjithnjë e më shumë kanë qasje në shëndetin public të financuar, por mbeten harxhimet katastrofike për shërbime private tek një pjesë e qytetrëve.

Vlerësohet se rreth 10% e popullsisë nuk ka qenë e siguruar në vitin 2018 dhe kanë paguar nga xhepi I tyre, kurse 60% e grave nga kategoritë e ndjeshme kanë denoncuar se në mënyrë të jashtëligjshme u janë paguar shërbimet tek gjinekologët – thuhet në raportin e OBSH.

Ky raport nuk ka të bëjë me periudhën e pandemisë me COVID-19 dhe në të nuk janë përfshirë pagesat private për testet e shtrenjta PCR dhe ilacet e vitaminat e rekomanduara nga mjekët që qytetarët I kanë blerë privatisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…