Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka njoftuar se do të mbledhë ekspertë nga komiteti i urgjencës për të vlerësuar zhvillimin e pandemisë koronare të virusit, tre muaj pas shpalljes së një emergjence ndërkombëtare shëndetësore.

Duke iu përgjigjur kritikës në rritje të organizatës, Tedros Adhanom Gebreusus sot numëroi të gjitha veprimet e ndërmarra që nga janari dhe njoftoi se ai përsëri do të mbledhë komitetin e urgjencës nesër “për të vlerësuar zhvillimin e pandemisë”.

Më 30 janar, OBSH shpalli një gjendje emergjence ndërkombëtare, alarmi më i lartë dhe sipas rregullave sanitare ndërkombëtare, komiteti i urgjencës duhet të mblidhet të paktën çdo tre muaj.

Koronavirusi, i cili u shfaq në dhjetor në Kinë, është përhapur në të gjithë botën, duke vrarë më shumë se 217.400 njerëz, sipas AFP-së.

“Gjatë këtyre tre muajve, OBSH punon brenda ditës për të sinjalizuar alarmet, mbështetur vendet dhe për të shpëtuar jetë,” tha Gebreyeus.

Ai tha se organizata u zotua të jetë transparente dhe përsëriti thirrjen e saj për unitet dhe solidaritet në nivel botëror.

“Më shumë se kurrë, raca njerëzore duhet të bashkohet për të mposhtur këtë virus. Unë kam thënë tashmë se ky virus mund të jetë shkatërrues, më shumë se çdo sulm terrorist. Mund të shkaktojë përçarje politike, ekonomike dhe sociale,” tha Gebreyeus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…