Meksika është një vend më i sigurt se Shtetet e Bashkuara, ka argumentuar presidenti meksikan, Andrés Manuel López Obrador, disa javë pasi rrëmbimi i katër amerikanëve të profilit të lartë, tërhoqi vëmendjen globale ndaj krizës së sigurisë së vendit.

”Meksika është më e sigurt se Shtetet e Bashkuara. Nuk ka asnjë problem me udhëtimin e sigurt nëpër Meksikë. Kjo është diçka që qytetarët amerikanë e dinë gjithashtu, ashtu si meksikanët tanë që jetojnë në SHBA”.

Amerikanët e rrëmbyer po udhëtonin në qytetin kufitar meksikan të Matamoros në fillim të marsit, kur u sulmuan nga persona të armatosur që besohet se ishin të lidhur me kartelin kriminal meksikan të Gulfit.

Dy nga amerikanët dhe një kalimtar meksikan vdiqën në incident.
Të premten, Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas këshilloi që banorët të shmangin udhëtimin në Meksikë gjatë pushimeve të pranverës, duke përmendur rrezikun e dhunës së kartelit.

I pyetur nga një gazetar lokal për sigurinë në Meksikë, López Obrador përmendi popullaritetin e vendit të tij me turistët dhe emigrantët amerikanë, të cilët kanë zbritur në zonat e njohura bregdetare si dhe në Mexico City në vitet e fundit për të përfituar nga moti më i ngrohtë dhe kostoja më e lirë e jetesës.

Udhëtarët amerikanë gjenerojnë miliarda të ardhura për Meksikën çdo vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Palestinezët do të dorëzojnë në SHBA plumbin që vrau Shireen Abu Akleh

Autoritetet palestineze kanë rënë dakord që të dorëzojnë tek autoritetet amerikane, plumbin…

ShBA-ja po i trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po trajnon trupat ukrainase në Gjermani, duke i…

Guterres dhe Erdogan pritet të takohen sot me Zelenskyn në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, do të duhej…

18-vjeçarja bën historinë në tenis

Britanikja Emma Raducanu mundi në finalen e US Open, kanadezen Leylah Fernandez…

Rusi / Infektohet me koronavirus krahu i djathtë i Putin

Dimitry Peskov, zëdhënësi i presidentit rus, Vladimir Putin, pohoi se ka dalë…