Një nxënës i shkollës së mesme ka vrarë me thikë arsimtaren në një shkollë në qytetin francez Saint-Jean-de-Luz.

Prokurori lokal, Jerome Bourrier konfirmoi sulmin për AFP, dhe mediat lokale që thanë se kjo ndodhi në klasë të mërkurën në mëngjes.

Autoritetet kanë konfirmuar se policia bashkë me prokurorin janë në vendin e ngjarjes, kurse nxënësi është arrestuar.

Arsimtarja ishte në të pesëdhjetat dhe vdiq nga arresti kardiak kur shërbimet emergjente arritën, thonë mediat lokale.

Gazeta franceze “Sud Ouest” shkruan se sulmuesi hyri në klasë, në kohën kur arsimtarja e gjuhës spanjolle po mbante mësim dhe e sulmoi atë.

Kurse, ministri francez i edukimit, Pap Ndiaye tha përmes një postimi në Twitter se mendimet janë me “familjen, kolegët dhe nxënësit” e arsimtares.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rritje enorme e rasteve në Tetovë, Mjekët: Situatë alarmante, pandemia u harrua

Tetova vazhdon të mbajë rekord të numrit të të infektuarve në këtë…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…

Me 57 vota “për” dhe 32 vota “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për shtetësi

Me 57 vota “për” dhe 32 vota “kundër” Kuvendi i Republikës së…

Escobar të dielën viziton Bosnjën, refuzon takimin me Dodik

I Dërguari i Posaçëm për i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,…

Pendarovski tregon se kur do të vendoset nëse do të zgjatet gjendja e jashtëzakonshme

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, vlerëson se do të shpallen edhe 30…