Zyrtarët rusë kanë raportuar sulme vdekjeprurëse në të paktën katër lokacione në rajonin e Belgorodit dhe njësitë ruse të lidhura me Ukrainën po shtojnë inkursionet e tyre, duke sjellë luftën në territorin rus.

Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet në rajonet kufitare ruse që nga e premtja, sipas guvernatorit rajonal të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov.

Dy burra dhe një grua u vranë në një breshëri prej 18 raketash të hedhura në fshatin Sobolevka, tha Gladkov. Në këtë grevë u dëmtuan edhe një gazsjellës dhe një linjë elektrike, raporton cnn.

Sobolevka, e cila ndodhet në rrethin e qytetit Valuisky, është vendi më lindor që është goditur gjatë dy javëve të fundit.

Një linjë hekurudhore kalon nëpër fshat dhe hyn në Ukrainë në territorin e pushtuar nga Rusia në jug të sulmit, duke sugjeruar se mund të ketë synuar linjat e furnizimit të Rusisë.

Në veriperëndim përgjatë kufirit të Rusisë me Ukrainën, dy gra u vranë në fshatin Maslova Pristan kur makina e tyre u godit nga zjarri, tha Gladkov. Dy gra të tjera u vranë në bombardime të ndara në fshatrat aty pranë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shaqir Fetai Ramazanin e sheh si para

Shaqir Fetai, ky farë halldupi që kohëve të fundit ka nisur të…

Mali i Zi: Gjukanoviq nuk arrin fitore bindëse, duhet edhe raundi i dytë

Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore…

Vendosja e armëve bërthamore, Polonia paralajmëron sanksione shtesë ndaj Bjellorusisë

Kryeministri polak tha se Bjellorusia do të përballet me sanksione të tjera…

Mbi 22 punëtorë shëndetësorë të infektuar me koronavirus në Kosovë

Më shumë se 22 punëtorë shëndetësorë në Kosove janë infektuar me sëmundjen…

Lufta në Ukrainë: Pse Zelensky shkarkoi prokurorin e përgjithshëm dhe shefin e sigurisë?

Ivan Bakanov (majtas) dhe Iryna Venediktova deri më tani nuk kanë komentuar…