Numri i personave të vrarë në sulmin ajror në bazën ushtarake në Lviv është rritur në 35, tha guvernatori rajonal Maksym Kozytskyy.

Ndërkaq tha se 134 të tjerë u plagosën.

Qendra ushtarake e Yavorivit u godit nga 30 raketa ruse, thonë zyrtarët ukrainas, herët në mëngjes.

Ky është sulmi ajror më perëndimor i konfliktit deri më tani, afër kufirit të Ukrainës me Poloninë, një anëtare e NATO-s.

Baza u përdor gjithashtu nga aleatët e NATO-s për trajnimin e ushtrisë ukrainase.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB kërkon hetim për vrasjen e qytetarëve që morën pjesë në demonstrata

Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur që kur një valë protestash…

Aksion policor, së paku 8 persona të arrestuar

Ka vazhduar aksioni policor kundër përdoruesve dhe tregtarëve të lëndëve narkotike në…

SHBA shpreh “shqetësime serioze” për situatën në Kudsin Lindor

Psaki theksoi se këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, dje gjatë një…

FOTO LAJM/ Mesazhi i frikshëm në tanket ruse përballë Ukrainës

Rusia ka bërë një hap të shpejtë ndaj Ukrainës, pavarësisht thirrjeve për…

Nga sot pritet ulje e çmimeve të ushqimit bazë

Nga dita e sotme marzha tregtare ngrihet sërish në 5 për qind…