Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar se deri në 23 milionë njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë “janë të ekspozuar” nga tërmetet e fundit.

Kjo përfshin rreth një milion fëmijë, i tha më herët komitetit ekzekutiv të agjencisë shëndetësore të OKB-së, oficeri i lartë i urgjencave të OBSH-së, Adelheid Marschang, raporton BBC.

Problemet po shfaqen tashmë në Siri, e cila ndjeu efektet e të dy tërmeteve, me fluksin e ndihmës kritike të OKB-së nga Turqia duke u bllokuar për shkak të dëmtimeve në rrugë.

“Kjo është një krizë në krye të krizave të shumta në rajonin e prekur,” tha Marschang për Sirinë, duke shtuar se nevojat e vendit janë të larta pas “gati 12 vjet krize të zgjatur, komplekse, ndërsa financimi humanitar vazhdon të bjerë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Tornadoja” ka përmbysur një varkë në liqenin e Ohrit

Moti i keq që gjatë ditës së djeshme e kaploi gjithë rajonin,…

Publikohet udhëzuesi për Drejtësi në Tranzicion, synon drejtësinë për viktimat e luftës në Kosovë

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë (FDHK) ka publikuar udhëzuesin për…

Sllovakia do t’i dërgojë Ukrainës aeroplanë luftarakë

Qeveria sllovake do të dërgojë aeroplanë luftarakë MiG – 29 në Ukrainë,…

Euro dixhitale po vjen, çfarë do të thotë saktësisht kjo për Evropën

Banka Qendrore Evropiane (BQE) po bën përparim në përpjekjet e saj për…

Qeveria i përcjellë Kuvendit propozim kornizën negociuese të RMV-së me BE-në

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në seancën e sotme të…