Tajvani ka urdhëruar Beijing që të ndalojë “aksionet e papërgjegjshme provokuese” pasi një numër rekord avionësh kinezë kanë hyrë në kufirin ajror të vendit.

Sulmi i së hënës shënoi ditën e katërt të provokimeve nga flota ajrore kineze, ku u dërguan 150 avionë drejt zonës së mbrojtjes të Tajvanit.

Sipas disa analistëve, shqetësimi në rritje i Beijing për Tajvanin vjen sepse vendi po lëviz me hapa drejt deklarimit formal të pavarësisë dhe mund të jetë një paralajmërim për Presidentin Tsai. Ky i fundit ka përsëritur disa herë se Tajvani është një shtet i pavarur, që ka Kushtetutën, ushtrinë dhe qeverinë e tij të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Tajvani ka kryer raportime për më shumë se një vit për fluturime të tilla të përsëritura shtetit kinez edhe pse ata e deklarojnë veten si një shtet sovran.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…