Në fushën diplomatike, sot nuk është arritur asnjë marrëveshje që presidentët ukrainas dhe rus të diskutojnë luftën në Ukrainë.

Pavarësisht përpjekjeve të Turqisë për të organizuar bisedime, kjo nuk ndodhi, thotë ndihmësi i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak, shkruan BBC.

Podolyak tërhoqi vëmendjen ndaj armiqësive në rritje në Ukrainën lindore dhe përpjekjeve ruse për të “shkatërruar plotësisht” qytetin port jugor të Mariupol.

Më herët, ai tha se shpërthimet e dëgjuara në tre provinca ruse në kufi me Ukrainën ishin “karma” dhe shpagim për pushtimin e vendit nga Rusia.

Ai nuk e pranoi se Ukraina ishte përgjegjëse për incidentet, në komentet në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Herët a vonë borxhet do të duhet të shlyhen” kur një vend vendos të sulmojë një vend tjetër, shkroi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kreu i Inteligjencës ruse: Fati i Rusisë do të vendoset në ditët në vijim

Kreu i Inteligjencës së Jashtme ruse, ka thënë se fati i vendit…

Këtë muaj takim i ri mes Shkupit dhe Sofjes

Këtë muaj në Shkup pritet të mbahet takim dy-ditësh i Komisionit maqedono-bullgar…

Indi, 4.454 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ka tejkaluar mbi 300 mijë numri i personave që kanë humbur jetën…

Shpërthim i fuqishëm në Suedi, dhjetëra persona të lënduar

Rreth 25 persona janë dërguar në spital në mëngjesin e së martës,…

E para shqiptare zv/presidente e Asamblesë së NATO-s/ Kodheli: Ja kush më uroi!

Ish-ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli tashmë ka marrë një detyrë të re,…