Në Prishtinë u nënshkrua marveshja ,ndërmjet Odës ekonomike të R.Kosovës dhe Institutit për zhvillim ekonomik të Tetovës.Për bashkorganizimin e panairit të përgjithshëm mbarkombtar,dhe të prodhimeve bujqsore PRISHTINA 2021.
Piksynimi i përbashkët është,përkrahja dhe zhvillimi i komuniteteve të bizneseve,krijimi i një ambienti të volitshëm ekonomik.Kushtet për tu aritë kembim tregtar janë në favor pë dy vendet,ngase afërsia gjeografike nuk kërkon shpenzime transporti,po ashtu edhe komunikimi i lehtë.
Po ashtu edhe barierat doganore janë me lehtësime,qarkullim i mallrave me origjinën e RMV-së,janë pa doganë.
Kompanitë e RMV do të kenë në shtande ,dhe reklamimim të përbashkët.
Paraqitje për panair bëhet te Instituti për zhvillim ekonomik-Tetovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…