Popullsia e Tanzanisë është rritur me pothuajse 40% në 10 vjet, duke arritur në 61.7 milionë banorë, ka thënë presidenti i vendit, teksa thekson se kjo rritje e shpejtë e popullsisë është një barrë për shpërndarjen e burimeve.

Popullsia e vendit të Afrikës Lindore u rrit nga 44.9 milionë në më shumë se 60 milionë, një rritje mesatare vjetore prej 3.2 për qind, sipas shifrave të fundit të regjistrimit të publikuara nga Samia Suluhou Hassan nga kryeqyteti Dodoma.

“Një popullsi e tillë mund të mos jetë një problem i madh për një vend të madh si i yni, por është një barrë kur bëhet fjalë për ndarjen e burimeve dhe ofrimin e shërbimeve sociale,” shtoi presidenti.
“Ne kemi nevojë për strategji zhvillimi në mënyrë që të ofrojmë shërbime për njerëzit,” tha ai, duke vënë në dukje se popullsia e vendit pritet të arrijë në 151.2 milionë deri në vitin 2050.Sipas një raporti të Bankës Botërore të publikuar në vitin 2019, Dar es Salaam është “një nga qytetet me rritje më të shpejtë në Afrikë dhe, me një normë rritjeje prej 6.5%, pritet të arrijë në 10 milionë banorë deri në vitin 2030”.

“Për shkak të kësaj rritjeje të shpejtë, qyteti përballet me probleme serioze të lëvizshmërisë, të cilat përkeqësohen nga rrjeti i papërshtatshëm rrugor”, thuhet në raport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një në katër të testuar në Kosovë kanë dalë të infektuar me koronavirus

Nga të gjitha testet e bëra për diagnostikimin e koronavirusit në vend,…

Greqia, në syrin e ciklonit

Greqia është përfshirë nga moti i keq gjatë këtyre dy ditëve, që…

Labinot Tahiri ndan dy mijë euro për të helmuarit në Deçan

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Labinot Tahiri, ka ndarë dy mijë euro për…

Von der Leyen: Ndërprerja e furnizimit me gaz është një instrument shantazhi nga Rusia

Vendimi i Rusisë për të ndaluar furnizimin me gaz për klientët në…

Reagimet për shkak të dënimit të Navalnyt: SHBA-ja thellësisht e shqetësuar, Gjermania kërkon lirimin e opozitarit rus

Shtetet e Bashkuara thanë se ishin thellësisht të shqetësuara për dënimin me…