Njerëzve në zonat bregdetare të Kretës iu tha që të lëviznin në një zonë të sigurt kur një tërmet me magnitudë 5.5 goditi mëngjesin e sotëm.

Sipas mediave të huaja, alarmi u ngrit për dy rajone kur tërmeti goditi 65 kilometra në verilindje të Sitia-s rreth orës 1:25 të mëngjesit, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Ai goditi në një thellësi prej 80 kilometrash dhe thuhet se është ndjerë deri në Afrikën e Veriut.

Frika nga cunami u ndez nga EMSC, e cila u tha vendasve që të “largoheshin nga bregu dhe të arrinin në një vend më të lartë”.

Ky paralajmërim më pas është tërhequr.

Sistemet telefonike në Kretë ishin të mbingarkuar nga kërkesa pas tërmetit, sugjerojnë raportet lokale.

Por për fat të mirë nuk është raportuar menjëherë për të lënduar apo dëme në ndërtesa në asnjë nga zonat e prekura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Hoxha i reagon Rexhepit: Politika është “sport” i rëndë

Sekretari i Lëvizjes BESA, Arjanit Hoxha ka reaguar në fajsbuk, pas deklaratave…

Çka e shkaktoi rënien nga qielli të mbi 120 zogjve në Zvicër?

Rreth 120 zogj ranë nga qielli në Thurgau dhe ngordhën. Lexuesit dhe…

MPB: Kallëzim penal për punonjësen e NP Higjiena Komunale

Ministria e Punëve të Brendshme ka ndëmara aktivitete për zbardhjen rastit që…

Arrestohet një ish zyrtar i Komunës së Prishtinës – dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Policia ka arrestuar një ish zyrtar të Kuvendit Komunal në Prishtinë, i…

Inteligjenca britanike: Moska po ka në diçka në trup në trupat ushtarake në trup

Moska është detyruar të “zhvendosë nyjet e furnizimit” më në jug dhe…