Një kameraman i transmetuesit publik gjerman Deutsche Wellr (DW) u plagos të shtunën pasi një sulmi rus në Ukrainë, tha DW në një deklaratë.

Sipas raportimeve, si rrjedhojë e këtyre sulmeve mbeti i vrarë një ushtar ukrainas dhe disa të tjerë u lënduan.

Kameramani i transmetuesit gjerman ishte plagosur nga një predhë pas sulmit me municione thërrmuese ruse në Ukrainë.

Transmetuesi e identifikoi kameramanin si Yevhen Shylko dhe tha se ai u plagos 23 kilometra larg vijës së frontit në qytetin Druzhkivka, që ndodhet në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk.

Ai është dërguar në spital dhe aktualisht është në gjendje stabile.

Ekuipazhi i DW-s ra nën sulmet ruse të shtunën pasdite ndërsa filmonte stërvitjen ushtarake ukrainase në terren, sipas deklaratës.

DW tha se sulmi vrau një ushtar ukrainas dhe plagosi rëndë disa të tjerë.

“Ne po filmonim ushtrinë ukrainase gjatë stërvitjes së tyre dhe papritmas dëgjuam disa shpërthime. U shtrimë në tokë, u dëgjuan disa shpërthime të tjera dhe pamë se kishte të plagosur. Më vonë, ushtria ukrainase konfirmoi se ishim sulmuar nga municione thërrmuese”, tha korrespondenti i DW, Mathias Bölinger.

Një kameraman i transmetuesit publik gjerman Deutsche Wellr (DW) u plagos të shtunën pasi një sulmi rus në Ukrainë, tha DW në një deklaratë.

Sipas raportimeve, si rrjedhojë e këtyre sulmeve mbeti i vrarë një ushtar ukrainas dhe disa të tjerë u lënduan.

Kameramani i transmetuesit gjerman ishte plagosur nga një predhë pas sulmit me municione thërrmuese ruse në Ukrainë.

Transmetuesi e identifikoi kameramanin si Yevhen Shylko dhe tha se ai u plagos 23 kilometra larg vijës së frontit në qytetin Druzhkivka, që ndodhet në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk.

Ai është dërguar në spital dhe aktualisht është në gjendje stabile.

Ekuipazhi i DW-s ra nën sulmet ruse të shtunën pasdite ndërsa filmonte stërvitjen ushtarake ukrainase në terren, sipas deklaratës.

DW tha se sulmi vrau një ushtar ukrainas dhe plagosi rëndë disa të tjerë.

“Ne po filmonim ushtrinë ukrainase gjatë stërvitjes së tyre dhe papritmas dëgjuam disa shpërthime. U shtrimë në tokë, u dëgjuan disa shpërthime të tjera dhe pamë se kishte të plagosur. Më vonë, ushtria ukrainase konfirmoi se ishim sulmuar nga municione thërrmuese”, tha korrespondenti i DW, Mathias Bölinger.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vjosa Osmani pret me ceremoni shtetërore presidentin e Maltës, George Vella

Presidenti i Maltës, George Vella sot do të pritet me ceremoni shtetërore…

Konjufca: Qeverinë duhet ta bëjmë pa Listën Serbe

Anëtari i Kryesisë së Vetëvendosjes, Galuk Konjufca, ka thënë se qeveria e…

Tensionet në Moldavi; protestuesit pro-rusë tentuan të futen në selinë e qeverisë

Qindra protestues nga partia pro-ruse Sor dolën në rrugë mbremjen e te…

Numërohen 600 mijë vota në Kosovë, këto janë tre partitë që po kryesojnë

Tashmë në Kosovë janë numëruar 600 mijë vota ose 33.45% të totalit.…

Ndërpritet seanca, tensione dhe përplasje mes deputetëve të LVV-së dhe LDK-së

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku ishte duke u debatuar për të…