Një helikopter dhe një aeroplan që i përkasin një aleati besnik të presidentit rus u janë dorëzuar autoriteteve në Ukrainë, sipas policisë ukrainase.

Siç shkruan Sky News, përcjell Telegrafi, aeroplani i përkiste Viktor Medvechuk, i cili u arrestua nga forcat ukrainase më herët gjatë luftës.

Në një postim në Telegram, Policia Kombëtare e Ukrainës tha se ata i përkisnin familjes Medvechuk dhe “u dorëzuan për nevojat e forcave të armatosura”.

https://t.me/UA_National_Police/5315?embed=1

Medvechuk ishte miku më i mirë i Vladimir Putinit në Ukrainë, sipas The Guardian.

I quajtur shpesh si “princi i errët” i politikës ukrainase, ai ka qenë një aleat besnik i Putinit për dy dekada, duke udhëhequr një parti politike pro-ruse në Ukrainë për vite me radhë, edhe pas aneksimit rus të Krimesë në vitin 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia kthen sytë nga Koreja e Veriut

Bllokada e madhe prej luftës në Ukrainë ka detyruar Rusinë që për…

Vdes ish-ushtari i UÇK-së, Ajvaz Karpuzi

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Ajvaz Karpuzi. Lajmin e…

Edhe të punësuarit në “Postën e Maqedonisë” në grevë, kërkojnë rritje të pagave

Grevë e përgjithshme e punëtorëve të Postës Kombëtare me kërkesë për rritje…

Kryediplomati kroat: Është koha që Evropa t’ia heq vizat Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Gërliq Radman ka thënë…

Shuhet zjarri në një shtëpi në Shkup, lëndohen dy persona

Në SPB Shkup dje është denoncuar se në rrugën “Indira Gandi” ka…