Një fëmijë ka vdekur dhe katër persona janë lënduar pasi një shpërthim (i dyshuar) i gazit në Lancashire të Anglisë natën e kaluar shkatërroi plotësisht dy shtëpi me tarraca dhe dëmtoi rëndë një të tretë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, banorët thanë se shpërthimi në Mallowdale Avenue në Heysham ishte si “një bombë që shpërthente dhe një rrufe”, ndërsa të tjerët krahasuan shkatërrimin – me mbeturinat e shpërndara në rrugë dhe fusha afër – me pasojat e Blitz.

Shërbimi i Zjarrit dhe Shpëtimit në Lancashire tha se 10 njësi u thirrën në një rresht shtëpish rreth orës 2.40 të mëngjesit të dielën dhe se një incident i madh është deklaruar ndërsa po hetohet shkaku i shpërthimit.

Policia vendosi një kordon sigurie dhe filloi të evakuojë banorët e afërt të qytetit, i cili është 25 milje në veri-lindje të Blackpool.

Duke marrë pjesë në skenën e shpërthimit, ndihmësi i shefit të policisë Joe Edwards i Policisë së Lancashire konfirmoi se një fëmijë i vogël – që thuhet se ishte djalë – kishte vdekur.

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2420497.html

“Pak pas orës 2.40 të mëngjesit, shërbimet e urgjencës u thirrën në pronat e banimit pas një raporti të një shpërthimi të madh në atë adresë”, i tha ai BBC. “Ka dëme të konsiderueshme në shtëpi, të paktën dy janë shkatërruar dhe një e treta është dëmtuar ndjeshëm”.

“Informacioni siç e dimë është se ka katër persona që gjithashtu janë plagosur në incident, dy prej të cilëve janë plagosur rëndë dhe dy të tjerë që qëndrojnë nën vlerësimin mjekësor. Ekziston një përgjigje nga shumë agjenci. Për momentin jemi në fazën e kërkim-shpëtimit”.

Ben Norman, Ndihmësi i Shefit të Zjarrit në Shërbimin e Shpëtimit dhe Zjarrit në Lancashire, tha se ekipet e zjarrfikësve mbetën në vendin e ngjarjes dhe një hetim për shkakun e shpërthimit do të kryhej ‘ngadalë dhe metodikisht’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…