Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela në një intervistë në TV 24 se edhe sot janë duke u montuar procese gjyqësore kundër shqiptarëve. Ai përmendi vrasjen e të riut Sazdovski si një shembull.

“Një e treta e popullsisë nuk mund të trajtohet si pakicë. Shqiptarët kanë aftësinë të ndërtojnë paqe dhe të kontribuojë në zhvillimin e këtij shteti duke paguar taksa dhe duke sjell remitenca nga diaspora. Shqiptarët dinë të ofrojnë mundësi, ata e bënë atë në vitin 2016 me Zaev, i cili bërtiti pa drejtësi nuk ka paqe. Se të gjitha proceset politike të monitoruara do të zgjidhen, dhe sot shqiptarët përballen me raste të ngritura. Në rastin e Sazdovskit, kur dy të rinj shqiptarë sulmuan aksidentalisht të ndjerin, vetëm se ata ishin shqiptarë, akti u cilësua si vrasje mizore. Drejtësia është e ndarë përgjatë vijave etnike dhe partiake dhe kjo është e dukshme në këtë rast, tha Sela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…