Një aeroplan mallrash u rrëzua pranë qytetit të Kavalës në Greqinë veriore të shtunën vonë, ka thënë brigada e zjarrfikësve dhe televizioni shtetëror.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, televizioni shtetëror Ert raportoi se aeroplani ishte një Antonov An-12 në pronësi të një kompanie ukrainase, që po fluturonte nga Serbia në Jordani.

Piloti kishte kërkuar një ulje emergjente për shkak të një problemi me motorin, por sinjali i tij humbi.

Ndërkohë pamjet tregojnë aeroplanin në flakë duke zbritur me shpejtësi përpara se të godiste tokën në atë që dukej të ishte një shpërthim.

Brigada e zjarrfikësve nuk mundi të konfirmonte llojin e aeroplanit dhe numri i njerëzve në bord nuk ishte menjëherë i qartë.

Në një deklaratë ajo tha se kishte vendosur 15 zjarrfikës dhe shtatë makina për të shuar zjarrin që shpërtheu pas përplasjes – përfshirë të tjerë nga ekipet e shpëtimit.

Ndërkohë mediumi serb Blic.rs, shkruan se aeroplani është përfshirë nga flakët dhe ka pas një shpërthim, ndërsa thuhet se shkak për këtë ka qenë se aeroplani ka qenë i mbushur me eksploziv dhe municione.

Po sipas mediumit serb, i cili citon mediat greke, në aeroplanin Antonov 12 ndodheshin tetë persona, duke shtuar se për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme, ekipet e zjarrfikëses dhe shpëtimit nuk mund t’i afrohen vendit ku u rrëzua aeroplani ukrainas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të enjten, do të diskutohet për pretendimet financiare

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të enjten në Bruksel, ndërsa do të zhvillohet në…

Ekspertët: Masa më rigoroze për personat në vetizolim

Nevojiten masa më restriktive për personat që janë në izolim dhe vetë…

Rriten çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së…

​Rama i drejtohet Zelenskyt: Historinë tuaj e kemi përjetuar

Kryeministri Edi Rama, pas fjalës së presidentit ukrainas Volodimir Zelensky në Kuvend,…

U vihet zjarri makinave të personave të afërt me LSDM-në

Pesë automjete janë shkrumbuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Shtipit, informon REL.…