Kamp i ri në Kara Tepe për 13 mijë të pastrehët

Qeveria greke ka nisur zhvendosjen e rreth 13 mijë emigrantëve në ishullin Lesbos. Ata mbetën të pastrehë pas zjarrit që shkatërroi kampin e mbipopulluar në qytezën e Morias.

Emigrantët do të zhvendosen në kampin e ri në periferi të qytetit Mitilini, në zonën e Kara Tepesë, rreth 3 kilometra nga kampi i vjetër. Zhvendosja nisi prej orëve të para të mëngjesit.

Emigrantët po i nënshtrohen testeve të Covid-19, teksa deri më tani rezultojnë 56 të infektuar. Qeveria gjermane ka pranuar të marrë afro 1600 emigrantë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…