Nga dita e sotme është ndaluar me ligj përdorimi i qeseve plastike në Maqedoninë e Veriut.

Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve (24 cent).

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Po ashtu nga sot objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj./Alsat-M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kuvendi sërish pa kuorum, nuk miratohen një sërë ligjesh

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shterur debatin për një sërë ligjesh,…

Idrizovë, prindërit refuzojnë çdo zgjidhje përveç Njegoshit

Nëse Komuna e Gazi Babës nuk pranon kërkesën e 11 prindërve shqiptarë…

Ministrja bullgare: Zjarri në autobusin e “Besa Trans” është shumë i çuditshëm, ka filluar shumë shpejt

Ministrja e përkohshme e Zhvillimit Rajonal të Bullgarisë, Violeta Komitova, komentoi për…

Rusia pa ditën më vdekjeprurëse të luftës deri më tani pas sulmeve ukrainase gjatë fjalimit të Putinit në natën e Vitit të Ri

Rusia ka pësuar ditën e saj më vdekjeprurëse të luftës deri më…

Gratë e funksionarëve, Fatmir Bytyqit dhe Eroll Musliut marrin 600 mijë euro për projekte

Organizatat joqeveritare të bashkëshorteve të zëvendëskryeministrit për ekonomi Fatmir Bytyqi dhe drejtorit…