Dimitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit, nuk u përgjigj në pyetjen se a ekziston mundësia e luftës nukleare, pavarësisht këmbënguljes se lufta e Putin në Ukrainë nuk do të duhet të pengojë asnjë marrëveshje mes Rusisë dhe SHBA-së për “frenimin” e garës të armëve bërthamore.

Petkov, si dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, më herët kishin thënë se në luftën e Ukrainës do të përdoren vetëm armët konvencionale, megjithëse televizioni shtetëror rus, i cili reflekton mendimet e Kremlinit, gjatë gjithë kohës ka folur për mundësinë e një lufte bërthamore, shkruan Newsweek.com.

Por gjatë të enjtes, Peskov i u shmang pyetjes për mundësinë e një lufte bërthamore, ndërsa për RIA Novosti tha: “unë besoj se një media duhet të jetë aq profesionale sa që të mos bëjë pyetje të tilla, e edhe ata që janë duke u intervistuar duhet të jenë aq të mençur sa të mos përgjigjen në këto pyetje”.

Spektri i armëve bërthamore ka mbetur si hije në luftën e Ukrainës, prej se Putin me 27 shkurt, vetëm tre ditë pas fillimit të luftës, urdhëroi forcat e tij nukleare që të jenë në gjendje të lartë gatishmërie.

Në prill, Rusia e kreu me sukses testin e raketës Sarmat, një raketë nukleare balistike me kapacitet veprimi ndërkontinental, raketë kjo për të cilën Putin tha se do t’i bëjë kundërshtarët e tij të mendojnë dy herë para se të veprojnë.

Ndërsa ekspertët kanë hedhur dyshimet e tyre në çështjen se nëse Putin do t’i përdorte armët nukleare në rast se lufta do të kthehej kundër tij. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

G7 paralajmërim të fortë për Rusinë dhe Iranin

Rritja e pranisë së forcave ushtarake ruse pranë kufirit me Ukrainën ka…

Shefi i BE-së në Kosovë flet për pritjet nga Qeveria Kurti, vaksinat, nismën për konfiskimin

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shef i zyrës,…

Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Anëtari i Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Knut Abraham, ka…

Vdiq Marko Zverlevski

Ish prokurori republikan, Marko Zverlevski ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare.Sipas informacioneve…

Fqinjët e Indisë mbyllin kufijtë teksa vala e Covid-19 përhapet në rajon

Personal i ushtrise se Nepal, duke mbledhur viktima ne Kathmandu Nepali është…