Nëntë persona kanë humbur jetën pasi dy helikopterë të ushtrisë amerikane u rrëzuan mbrëmjen e së mërkurës në shtetin e Kentucky, raportojnë mediat amerikane.

Guvernatori i shtetit, Andy Beshear, tha se përplasja ishte “lajm i vështirë” dhe paralajmëroi për viktima.

Dy helikopterë HH-60 Blackhawk me Divizionin 101 Ajror (Air Assault) u rrëzuan në Trigg County, Kentucky, rreth orës 22:00 të mërkurën, sipas një deklarate nga Fort Campbell.

Anëtarët e ekuipazhit po fluturonin “gjatë një misioni stërvitje rutinë kur ndodhi incidenti, shkruan BBC.

Qarku Trigg ndodhet në veri të kufirit shtetëror Kentucky-Tennessee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajçaku takon komandantin e KFOR-it, flasin për situatën në veri të Kosovës

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Laçak, e ka takuar…

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Xhudistja nga Kosova, Nora Gjakova ka fituar medaljen e artë olimpike, pasi…

Qyteti amerikan drejt zhdukjes, fundoset çdo vit nga 60 centimetra

Një qytet bujqësor në Kaliforni është drejt zhdukjes së tij, Studimet e…

Shkruajti koment “më pak shqiptarë” pas aksidentit të autobusit në Bullgari, policia e merr në pyetje

Ministria e Punëve të Brendshme ka thirrë në bisedë informative shkupianin pasi…

Ndërmjetësimi nga BE e vetmja altrenativë e zgjidhjes së kontestit Bullgari-Maqedoni e Veriut

Shkruan Agron Shaqiri / Mosmarrëveshja që Bullgaria i imponon Maqedonisë së Veriut…