Autoritetet e instaluara nga Rusia në Krime, kanë shpallur Situatë Emergjente, në veri të gadishullit të pushtuar pas shpërthimeve në një bazë ushtarake në distriktin Dzhankoi

“Ne jemi në një regjim të situatës emergjente”, citoi agjencia ruse e lajmeve të ketë thënë kreun rajonal Sergei Aksyonov.

Interfax thotë se masa “zgjeron kufijtë e regjimit të situatës emergjente” pas prezantimit të tij në perëndim të gadishullit pas një shpërthimi në një bazë ajrore atje më parë në gusht.

Monitoruesit e BBC theksojnë se, sipas rregulloreve ruse, një Situatë Emergjente është e ndryshme nga një Gjendje e Jashtëzakonshme, e cila mund të futet vetëm nga presidenti dhe mund të sjellë kufizime të rënda për liritë dhe të drejtat e njerëzve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dëshmitari i tretë në rastin e Salih Mustafës: Pas maltretimeve në Zllash duke mi thyer dhëmbët jam trajtuar nga mjekët privat

Dëshmitari i tretë i Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Salih Mustafës…

Aksident në rrugën Shkup-Tetovë, humb jetën një person

MPB njofton dje ka ndodhur një aksident tragjik në rrugën Shkup-Tetovë, ku…

Mungesa e transparencës rrit mosbesimin ndaj propozimit francez

Propozimi i Francës për zgjidhjen e një kontesti midis Shkupit dhe Sofjes, që…

Zakharieva: Presidenti i RMV-së iu shërben interesave të Serbisë dhe Rusisë

“Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk i mbron interesat e atdheut të tij,…

24 të vdekur dhe 890 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike…