Ushtria ukrainase nuk priti furnizimet me dronë MQ-1C Grey Eagle nga SHBA-ja dhe vendosi të krijojë vetë një dron.

Siç bëhet e ditur, ukrainasit arritën të zhvillojnë një dron kamikaz, që lansohet duke përdorur një katapultë dhe mund të mbajë eksplozivë. Lëshuesi u bë gjithashtu me dorë.

Natyrisht, nuk ka asnjë informacion në lidhje me karakteristikat e tij teknike.

https://t.me/killpukin/9228?embed=1

Nuk dihet se sa eksplozivë mund të mbajë një mjet fluturues pa pilot, sa kohë mund të qëndrojë në ajër dhe sa kushton ndërtimi i tij.

Nuk ka raketa Hellfire, si në MQ-1 Grey Eagle, por edhe nëse ushtria ruse mund ta rrëzojë atë, ata definitivisht nuk do të kenë akses në “teknologjitë inovative perëndimore”, sipas gagadget.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Norvegjia dëbon 12 punonjës të ambasadës ruse, pretendon se janë spiunë

Norvegjia ka dëbuar sot më shumë se 12 punonjës të ambasadës ruse…

Ish eurodeputeti gjerman: Qeveria Kurti duhet ta vazhdojë punën tash, pastaj të mbahen zgjedhjet

Ish eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein, ka thënë se Qeveria Kurti duhet ta…

Vizat për Kosovën, “Reuters”: BE-ja nuk e ka mbajtur premtimin

Shefja ekzekutive e Bashkimit Evropian (BE) është munduar të mërkurën që t’i…

Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javësh bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen

Shefja e Emergjencave në Zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH0 në…

Ndryshime në çmimoren e karburanteve në Maqedoni

Pas mesnatës çmimi i vajit ekstra të lehtë do të rritet për…