Gjatë ditës të mërkurës dhe të enjtes, disa qytetarë në Mal të Zi protestuan në mbështetje të serbëve të veriut të Kosovës.

Por, këto reagime, sipas Ministrit për të Drejtat e njeriut dhe pakica në Mal të Zi, Fatmir Gjeka, nuk janë shqetësuese.

Ai në “Sytë 7” në Klan Kosova tha se ata që reagojnë kundër Kosovës janë nga komuniteti serb, që janë diku afër 30% në Mal të Zi.

Megjithëse, Gjeka tha se nuk janë të gjithë serbët e tillë, por vetëm disa grupe të vogla që janë edhe pro-ruse.

Ai përmendi edhe faktin që muaj më parë, Komuna e Zetës, e përbërë nga serbë, kërkoi nga Parlamenti i Malit të Zi ta tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës. Këto, Gjeka në “Sytë 7” në Klan Kosova tha se janë banale dhe vetëm politika për konsum ditor, e asgjë shqetësuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Deputetja gjermane: BE t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë, pas deklaratës së Vuçiqit për Kosovën

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në…

Ambasada e SHBA-ve në Moskë, thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në Rusi

Ambasada amerikane në Moskë u bëri thirrje shtetasve amerikane të mos udhëtojnë…

Në burgun e Shutkës është paraqitur koronavirusi

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe ka informuar se te një i burgosur…

Rriten shqetësimet rreth sigurisë së Kapitolit

Siguria në godinën e Kongresit të Shteteve të Bashkuara po shqyrtohet sërish…

Ambasadori suedez: Kosovarët vitin e ardhshëm do ta gëzojnë liberalizimin e vizave

Ambasadori suedez, Jonas Westerlund, ka shprehur optimizmin e tij se në janar…