Kombet e Bashkuara kanë mohuar se stafit të tyre u është thënë të mos përdorin fjalët “luftë dhe pushtim”, sa i përket konfliktit në Ukrainë, shkruan The Guardian.

Në një e-mail dërguar redaksisë së medias britanike, zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara, Stephane Dujarric, tha se “stafi nuk është këshilluar të mos përdorin fjalë si lufta apo pushtimi”.

Ai madje i është referuar postimit të fundit në Twitter të diplomates amerikane Rosemary DiCarlo në Kombet e Bashkuara, ku ndër tjera në postim thuhet “kjo luftë është e pakuptimtë”.

Madje The Guardian ka kontaktuar punonjësit në Kombet e Bashkuara, për t’i pyetur për një instruksion të tillë, por edhe ata e kanë mohuar kategorikisht.

Gjatë ditës së sotme ishte raportuar, se punonjësit në Kombet e Bashkuara janë këshilluar që të mos përdorin fjalët luftë dhe pushtim sa i përket situatës në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një kullë tjetër e televizionit ukrainas goditet nga raketat ruse, humbin jetën nëntë persona – ka akoma njerëz nën rrënoja

Një sulm tjetër ajror i ushtrisë ruse ka ndodhur mbi një kullë…

BE paralajmëron Muskun: Në Evropë, zogu do të fluturojë sipas rregullave tona

Elon Musk sot ka kompletuar blerjen e rrjetit social gjigant, Twitter. Musk…

Mediat britanike: Bandat shqiptare po kontrollojnë trafikun e emigrantëve drejt Anglisë

Autoritetet angleze ngrenë shqetësimin e bandave shqiptare që po trafikojnë emigrantë në…

Abazoviq: Do të jem kryeministër që nuk bën dallime ndërmjet popujve që jetojnë në Mal të Zi

Mandatari për qeverinë e re në Mal të Zi, Dritan Abazoviq tha…

Khan: Arrin në 41 numri i shteteve që mbështetin hetimin e ICC për krimet në Ukrainë

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Karim A.A. Khan QC, ka njoftuar se…