Me marrjen në pyetje të drejtpërdrejtë të mbrojtësit të të akuzuarit të gjashtë për aksidentin e ndodhur katër vjet më parë në afërsi të Laskarcës, ku humbën jetën 16 persona dhe mbi 30 të tjerë u lënduan, sot në Gjykatën Themelore Penale Shkup ka vazhduar gjykimi për këtë lëndë.

Në seancën e sotme prokurori Darko Jakimovski tha se për ekspertët e pranishëm nuk ka pyetje dhe nëse eksperti në mungesë Zekiria Zekiri paraqitet në njërën nga seancat në vijim, e mban të drejtën që të vazhdojë me marrjen e tij në pyetje.

Në seancën e kaluar janë marrë në pyetje ekspertët e ekipit që ka përgatitur superekspertizën e makinerive, në mungesë të ekspertit Zekiria Zekiri, të cilit për shkak të sëmundjes në disa raste procesi ishte shtyrë.

Pjesa më e madhe e pyetjeve kanë të bëjnë me sistemin e frenimit dhe përqindjen e efektivitetit të tij për ngadalësimin. “Ajo që konkludojmë në konstatimin tonë të aftë është se sistemi i frenimit nuk është aktivizuar në fillim të aksidentit. Këto janë deklaratat e dëshmitarëve që kanë vozitur pas autobusit dhe elementi i dytë është arsyeja pse ne lidhemi në aspektin e lokacionit me gardhin e parë. Kjo është ajo analizë e gjurmës ku nuk ka forcë gjatësore apo anësore, e cila na nxjerr në përfundimin se sistemi i frenimit deri më tani nuk është përdorur”, tha eksperti Ivan Gjakovski. Në pyetjen nëse do të pajtoheshin që të mos ketë gjurmë në rrugë nëse koeficienti i ngadalësimit nuk është nën 40 për qind, ekspertët janë përgjigjur se këtë do ta gjykojnë ekspertët e komunikacionit.

Me kërkesë të ekspertëve, për shkak të lodhjes, dhe prokurorit publik, siç tha ai, “për shkak të atmosferës së padurueshme në sallë”, Këshilli Gjyqësor e ndërpreu seancën dhe e caktoi për sot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbreti Charles III bëri betimin dhe mori detyrat e sovranit të ri britanik

Charles ka folur para një audience pas zyrtarizimit të tij si Mbreti…

Lufta ndaj pandemisë Covid-19, mbi 2.54 miliardë vaksina janë administruar në mbarë botën

Mbi 2.54 miliardë doza të vaksinave kundër COVID-19 janë administruar deri tani…

Kurti në takimin me ambasadorin Kosnett: Shumë shpejtë do të formohet Qeveria e re

Albin Kurti, nga Lëvizja Vetëvendosje në takimin me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett…

Arsovska kryeson kundër Shilegovit me 7.800 vota

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në Bashkinë e Shkupit shkojnë…