Një anëtar i parlamentit federal të Gjermanisë ka thënë të mërkurën se vendi i tij ka “frikë” se kush mund të zëvendësojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai largohet nga pushteti.

Alexander Müller, një anëtar i Partisë Demokratike të Lirë dhe Komitetit të Mbrojtjes të Bundestagut, i bëri komentet për Kyiv Post ndërsa diskutonte për luftën në Ukrainë.

Müller përshkroi atë që ai ndjente se ishte ndjenja e përgjithshme në vendin e tij në raport me luftën në Ukrainë, e cila filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Gjermania ishte një aleat i hershëm i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në konflikt dhe dha shpejt ndihmë financiare, si dhe pajisje bazë si helmeta.

Ndërsa lufta vazhdoi, Gjermania filloi të dërgonte armë të rënda në Kiev, si raketahedhës, armë kundërajrore dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Pas disa hezitimeve fillestare, Gjermania njoftoi në janar se do t’i përgjigjej thirrjes së Zelensky dhe do të sigurojë tanke Leopard 2.

“Aktualisht mbështetja jonë është shumë e madhe”, tha Müller. “Por ne gjithashtu kemi frikë nga ajo që vjen pas Putinit. Nëse Putini humbet pushtetin papritur, ata që vijnë pas tij nuk do të ishin më të mirë”.

“Unë mendoj se kur Ukraina të fitojë, diçka do të ndodhë në Rusi, por ne nuk e dimë se çfarë saktësisht”, ka thënë më tej Müller, duke shtuar se Federata Ruse mund të shpërbëhet nëse humbet luftën. “Mund të ketë rajone separatiste, të cilat mund të shkëputen nga Rusia. Askush nuk e di”.

Müller gjithashtu përmendi disa pasardhës të mundshëm të Putinit, duke përmendur ish-presidentin rus Dmitry Medvedev, shefin e Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, si dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Federatës Ruse, Valery Gerasimov.

“Ata janë të gjithë më të këqij”, citohet të ketë thënë Müller. “Ne nuk mund t’i shohim gjërat që ndryshojnë për mirë në Rusi. Kështu që ne kemi frikë nga ajo që vjen pas Putinit”.

Kremlini nuk ka komentuar ndonjë pasardhës të mundshëm të Putinit, megjithëse presidenti rus e hapi këtë temë gjatë një sesioni pyetje-përgjigje në TV shtetëror në qershor 2021, kur tha se lideri i ardhshëm do të vinte përmes zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sokoli, Hallaçi, Zeka, Fejzullahu: TASH ESHTE KOHA

Me një Fjalë të vetme, mburrje dhe krenari, me Komandantë Fadil Dunavi,…

Konfirmohet edhe nga ministria e shëndetësisë: Ka vikima, por ende nuk dihet numri nga shpërthimi i zjarrit në Tetovë

Zjarri që ka shpërthyer në spitalin modular të Tetovës është serioz. Nga…

Rama: Shëndetësia në Shqipëri mund të kthehet në pikë referimi për rajonin

Kryeministri shqiptar Edi Rama, deklaroi të enjten se shëndetësia në Shqipëri mund…

Gjenerali amerikan paralajmëron: Është e paqartë se si Rusia mund të reagojë ndaj ‘pengesave’ në Ukrainë

Gjenerali i lartë amerikan ka paralajmëruar se është ende e paqartë se…

ASH-ja ka dorëzuar kallëzim për dyshime për korrupsion kundër Nazim Bushit

Sot Aleanca për Shqiptarët ka dorëzuar te Komisioni Shtetëror për Parandalimin e…