Ndihmësi kryesor i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë në një intervistë të publikuar të premten se Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) po përgatiten për një kundërofensivë që do të fillojë pas rreth dy muajsh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Mykhailo Podolyak, këshilltar i kreut të zyrës presidenciale, dha afatin kohor të vlerësuar gjatë një interviste me gazetën italiane La Stampa.

Ai shtoi se ushtria e Ukrainës së pari do të përqendrohet në përpjekjen për të mbajtur kontrollin e qytetit Bakhmut.

Bakhmut ka qenë vendi i luftimeve intensive për disa muaj dhe një vlerësim i fundit nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW) tha se forcat e presidentit rus Vladimir Putin mund të jenë aktualisht shumë të varfëruara nga luftimet në atë qytet dhe zona të tjera për të nisur një ofensivë e madhe.

Ndërkohë, ISW, një institut kërkimor me bazë në SHBA, shkroi se Ukraina “ka të ngjarë të kryejë një tërheqje të kufizuar taktike në Bakhmut” pjesërisht për të forcuar forcat e saj për një kundërofensivë të ardhshme.

“Ne nuk jemi me nxitim, do të riorganizohemi gjatë dy muajve të ardhshëm. Ne do të lodhim rusët në Bakhmut dhe më pas do të fokusohemi diku tjetër”, citohet të ketë thënë Podolyak për La Stampa, sipas një përkthimi të siguruar nga Kyiv Post.

Podolyak theksoi se meqenëse ushtria ruse kishte angazhuar kaq shumë personel në Bakhmut, Ukraina mund të përqendrohet në “rimbushjen” e forcave të saj, ndërkohë që ende përballet në konflikt me Moskën.

Gjithashtu në intervistën e tij me La Stampa, ai thuhet se përsëriti apelin e shpeshtë të Ukrainës për aleatët perëndimorë që t’u ofrojnë forcave të Zelensky raketa me rreze të gjatë dhe më shumë predha artilerie të rënda.

Zyrtarë të tjerë ukrainas gjithashtu kanë folur publikisht javët e fundit për një kundërofensivë të pritshme pranverore.

Më 24 shkurt – njëvjetorin e fillimit të luftës – ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov tregoi se ushtria e vendit të tij po përgatitet për një veprim të tillë.

Ndërsa Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të punëve të brendshme të Ukrainës, i tha gjithashtu Newsweek në një intervistë në shkurt se një kundërofensivë po vinte.

Ai tha se Rusia kishte filluar tashmë ofensivën e saj dhe se “luftimi u intensifikua në disa pjesë të vijës së frontit”.

Gerashchenko shtoi se Ukraina “po pret furnizimet e pajisjeve perëndimore që të fillojë kundërsulmin”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani takoi nënsekretaren e shtetit, Nuland – diskutojnë për energjinë, sundimin e ligjit dhe marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Në vazhdën e takimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidentja e…

Pasojat e agresionit ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës/ Xhaçka në Bruksel, nis takimi i ministrave të jashtëm të NATO-s

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, merr sot pjesë…

Australia anulon vendimin për të njohur Jerusalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Australia ka anuluar vendimin e marrë katër vjet më parë për të…

Kurti: Zyrtarët e korruptuar piskasin “Amelika, Amelika”

Qeveria në detyrë e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen, ku ministrat në…

“E supershfrytëzuar”, shkencëtarët : Shenjat “jetike” të Tokës po zbehen!

Shenjat jetike të Tokës po dobësohen me ritme rekord, paralajmërojnë një grup…