India ka “dënuar pa mëdyshje” vrasjen masive të civilëve në Bucha, duke mbështetur një thirrje për një hetim të pavarur.

Kjo tregon një ndryshim të lehtë në retorikë nga India, e cila ka qenë nën presionin e Perëndimit për të dënuar pushtimin e Rusisë, por nuk e kishte bërë një gjë të tillë.

“Raportet e fundit për vrasjet e civilëve në Bucha janë thellësisht shqetësuese”, tha TS Tirumurti, përfaqësuesi i përhershëm i Indisë në OKB, në një takim të Këshillit të Sigurimit, raporton skynews.

“Ne i dënojmë pa mëdyshje këto vrasje dhe mbështesim thirrjen për një hetim të pavarur”, shtoi ai.

India deri më tani ka abstenuar nga votimi për rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënojnë pushtimin rus dhe është përpjekur të balancojë lidhjet e saj me Moskën, ndërsa bën thirrje për t’i dhënë fund dhunës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kohë për lutje e bamirësi

“…Ai e di se disa prej jush do të jenë të sëmurë,…

Tsipras të martën viziton Shkupin

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras të martën, më 2 prill do të…

Çka e shkaktoi rënien nga qielli të mbi 120 zogjve në Zvicër?

Rreth 120 zogj ranë nga qielli në Thurgau dhe ngordhën. Lexuesit dhe…

Avionët luftarakë rus përpiqen të hyjnë në hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar

Gjashtë avionë luftarakë RAF u grumbulluan për të përgjuar avionët rusë të…

Biden i telefonon Putin-it, propozon samit për Ukrainën

Shtimi i pranisë ushtarake ruse panë kufirit me Ukrainën vjen në përgjigje…