Komisioni për Çështje Kushtetuese miratoi në lexim të parë propozimin për hapjen e Kushtetutës.

Propozimi në seancë u miratua me dhjetë vota “për” dhe “shtatë” kundër. Në seancën e sotme të Komisionit, kryeministri Dimitar Kovaçevski e shpjegoi propozimin, ndërsa edhe përfaqësuesit e të gjitha grupeve parlamentare i prezantuan qëndrimet e tyre.

Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk morën fjalë por bënë me dije qëndrimin se janë kundër ndryshimeve kushtetuese.

Seanca parlamentare për të përcaktuar nevojën për ndryshime kushtetuese është caktuar më 18 gusht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zbulohet një tjetër arsenal armësh, iu shërbente grupeve kriminale

Një tjetër arsenal armësh është zbuluar nga Policia e Tiranës, pas hetimeve…

Ukraina thotë se forcat e saj zmbrapsën sulmin rus në Kharkiv

Forcat ukrainase zmbrapsën një sulm në qytetin e Kharkiv nga forcat ruse,…

Macron akuzon kryeministrin australian se ka gënjyer për një kontratë miliarda dollarëshe të nëndetëseve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka akuzuar kryeministrin australian Scott Morrison se ka…

Vepra në rasti “Likuidimi” është vjetruar

Vepra në rastin “Likuidimi” është vjetruar dhe për këtë arsye gazetari Tomislav…

CNN pushon nga puna tre punonjës pasi shkuan në punë të pavaksinuar

CNN ka shkarkuar tre punonjës që shkelën politikën e kompanisë duke ardhur…