Një aeroplan i dërguar nga Moska për të marrë diplomatët rusë të dëbuar nga Greqia dhe më pas nga Spanja, u detyrua të bënte një devijim prej 15,000 km për shkak të ndalimit të fluturimeve të BE-së.

“Ndërsa Spanja dhe Greqia bënë një përjashtim një herë për hyrjen e avionëve në hapësirën e tyre ajrore, fluturimet lundruan nëpër vende të tjera që mbajnë ndalime për fluturimet ruse”, thuhet në uebfaqen e gjurmimit të fluturimeve FlightRadar24.

Gjatësia totale e fluturimit ishte 15 mijë e 163 km.

Mbyllja e ajrit për avionët rusë është pjesë e sanksioneve të ashpra që Evropa i ka vendosur Rusisë, pasi nisi sulmin e paprovokuar ndaj Ukrainës në 24 shkurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

26 raste të reja me Kovid-19, asnjë viktimë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer…

Rritet numri i të infektuarve, 352 raste të reja në 24 orë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në vend është rritur. Vetëm gjatë…

Zjarr në fabrikën e kimikateve në Stamboll

Një shpërthim i shkaktuar nga një zjarr në një fabrikë kimikatesh në…

Vritet një person në Çair

Para pak çastesh raportohet për një vrasje në Çair, në afërsi të…

Franca regjistroi 70 raste të reja me coronavirus në shkolla, një javë pas rihapjes së tyre

Franca ka regjistruar 70 raste të reja me COVID-19 në shkolla, të…