Lideri opozitar rus, Alexei Navalny, ka thënë se do ta padisë burgun ku po mbahet për shkak se nuk ia lejuan ta mbante Kuranin, të cilin ai kishte synim ta studionte derisa po shërbente jashtë Moskës.

Navlany ka qenë në grevë urie për dy javë në shenjë proteste pse zyrtarët e burgut refuzuan që mjekët ta ekzaminojnë pasi ai kishte dhimbje të forta të shpinës dhe këmbëve, njofton Klan Kosova.

Por ai tha të martën në një postim në Instagram se padia e tij e parë kundër zyrtarëve të burgut kishte të bënte me librin e shenjtë mysliman, shkruan AP.

“Çështja është se ata nuk po më japin Kuranin tim. Dhe kjo më shqetëson ”, tha Navalny, duke shtuar se studimi i Kuranit ishte një nga disa qëllimet e vetëpërmirësimit që ai ia vuri vetes derisa ishte në burg.

“Librat janë gjithçka e jona dhe nëse duhet t’i padis për të drejtën time për të lexuar, atëherë do t’i padis”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…