Ministrat e Jashtëm të NATO-s pritet të miratojnë këtë javë një rritje të prezencës së aleancës në rajonin e Detit të Zi, pasi Rusia kapi disa anije ukrainase dhe anëtarët e tyre në Ngushticën e Kreçit vitin e kaluar.

Marrëdhëniet mes NATO-s dhe Moskës kanë rënë ndjeshëm që kur Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe filloi të mbështesë separatistët prorusë në lindje të Ukrainës.

NATO-ja ka dënuar fuqishëm sjelljen e Rusisë dhe në dhjetor kërkoi lirimin e menjëhershëm të 24 marinarëve të kapur, si dhe akses të lirë për anijet e Ukrainës në portin ukrainas që ndodhet në detin Azov/ DPA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Deklarata e Kiçeec, enigmë për Boki 13 dhe Janevën

Zoran Milevski – Kiçeec do të vendosë nëse dëshminë e tij para…

Goditja me raketa e godinave të mediave ndërkombëtare, reagime të ashpra kundër Izraelit

Sulmi në ndërtesën e mediave ndërkombëtare ka nxitur reagime të ashpra kundër…

Serbi i quan shqiptarët terroristë, kërcënon Kurtin: Do t’ja vë flakën tërë familjes tuaj

Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është kërcënuar…

Alarmante, 214 të infektuar dhe katër të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Në Kosovë sot janë shënuar 214 raste me coronavirus. Instituti Kombëtar i…

Millanov: “Terrorizmi, akuzë e gabuar për Grupin e Kumanovës”

Në Gjykatën e Apelit, në ditën e dytë janë duke u shqyrtuar…