NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore në Bjellorusi.

“NATO është vigjilente dhe ne po e monitorojmë nga afër situatën. Ne nuk kemi parë ndonjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë që do të na bënte të rregullonim tonën”, tha një zëdhënës i NATO-s.

“Aleatët e NATO-s veprojnë me respekt të plotë të angazhimeve të tyre ndërkombëtare. Rusia ka thyer vazhdimisht angazhimet e saj për kontrollin e armëve, së fundmi duke pezulluar pjesëmarrjen e saj në Traktatin e Ri START”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Filloi seanca e Këshillit të Sigurisë, do të diskutohet për propozimin francez

Në kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski, filloi mbledhja e Këshillit të Sigurisë…

Do vrisnin liderët në Serbi? Arrestohen 17 persona

Vuçiç: Në listë emri im dhe i familjes time Një operacion i…

Presidentja e KE: të përshpejtohet procesi i zgjerimit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, të hënën, ripërsëriti qëndrimin…

Koreja e Veriut përvetëson 2 miliardë dollarë nga sulmet kibernetike

Koreja e Veriut ka përvetësuar rreth 2 miliardë dollarë për financimin e…

Ushtari i zhdukur i UÇK-së do të rivarroset në Lubavec, mbetjet iu gjetën në veri

Luftëtari i UÇK-së, Remzi Maksuti, do të kthehet për të pushuar në…