Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se organizata ka “forcuar ndjeshëm” praninë e saj në pjesën lindore të aleancës në përgjigje të krizës.

Ai shtoi se NATO ka përgjegjësinë për t’u siguruar që konflikti të mos përhapet përtej Ukrainës ose të përshkallëzohet, shkruan Sky News.

“Ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit tonë aleat”, ka shtuar ai.

Ukraina i ka kërkuar vazhdimisht aleancës që të zbatojë një zonë ndalim-fluturimi mbi vend – por ajo ka refuzuar ta bëjë këtë në një përpjekje për të shmangur përshkallëzimin e konfliktit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shqetësimet po rriten në Ballkanin perëndimor për veprimet e Rusisë

BE dërgon 500 trupa shtesë në Bosnje Hercegovinë Zyrtarët e inteligjencës perëndimore…

Ngritët aktakuzë ndaj personit që kreu vrasjen në Bardhaniq të Gjakovës

Prokuroria Themelore në Gjakovë, Departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë…

Gardianët e Kombit: Urojmë një fushatë të qetë elektorale

Pershendetje per të gjithë shqiptarët kudo qe ndodhen.Ne,Gardianët e Kombit ju urojmë…

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut shpenzojnë 37,8 për qind të të ardhurave për ushqim

Banorët e Maqedonisë së Veriut, 37,8 për qind të të ardhurave të…

Eksperti për Ballkanin: Lajçak e Palmer gabuan rëndë kur folën për politikë me krerët e Kishës Serbe

Dyshja Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer erdhën në Kosovë dhe në Serbi…