Aleanca Veri-Atlantike ka bërë sot thirrje institucioneve të Kosovës që të shtensionojnë situatën në veri.

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu u ka bërë thirrje po ashtu palëve që çështja të zgjidhet përmes dialogut.

“I nxisim institucionet në Kosovë që të shtensionojnë situatën menjëherë dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve që çështjen ta zgjidhin përmes dialogut. NATO, KFOR mbetet vigjilent dhe do të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt”, shkruan Lungescu në Twitter.

Të premten në veri të vendit u tensionua situata pasi kryetarët e sapo zgjedhur të Zveçanit, Zubin Potokut e Leposaviqit tentuan të hyjnë në zyrat e tyre të punës.

Situata u tensionua pasi grupe të qytetarëve serbë u tubuan për të ndaluar hyrjen e zyrtarëve në vendet e tyre të punës.

Megjithatë, kryetari i Zubin Potokut dhe ai i Zveçanit arritën të hyjnë në objektet e komunës nën përcjelljen e Policisë së Kosovë.

Nga situata e krijuar të premten në veri u lënduan pesë policë, u dogj një veturë e Policisë dhe u dëmtuan disa të tjera. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Hungaria për herë të dytë refuzon kërkesën për të ekstraduar Gruevskin

Hungaria nuk do të ekstradojë ish kryeministrin Nikolla Gruevski as për ngjarjet…

BE-ja organizon konferencë donatore për luftë kundër Kovid-19

Bashkimi Evropian sot organizon video-konferencë donatore ndërkombëtare që të mbledhin mjete për…

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…

Rrëshqitja masive e dheut, shtatë viktima në Itali, mes tyre një i porsalindur

Vijon të rritet numri i viktimave pas rrëshqitjes masive të dheut në…

Prej nesër më pak kontroll në vendkalimin Tabanoc

Prej nesër në vendkalimin kufitar në Tabanoc do të ketë menaxhim të…