Kryeministri i sapozgjedhur i Skocisë, Humza Yousaf, së fundmi ka ndarë një foto për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetet sociale, ku tregohet momenti kur ai drejton familjen e tij në lutjet, në natën e tij të parë në rezidencën zyrtare, Bute House.

Ai shkruan se kjo është lutja e parë që bëjnë ato si familje në statusin e tij zyrtar.

“Një moment i veçantë duke e çuar familjen time në lutjet në Bute House siç është zakon pasi e kemi prishur agjërimin së bashku”, ka shkruar ai në Tëitter.

Ndërkohë kujtojmë se parlamenti skocez zgjodhi Yousaf, kreun e Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), si ministrin e ri të parë të martën, ku 37-vjeçari mori shumicën e dhomës me 71 vota.

Yousaf u bë myslimani i parë që drejton një parti të madhe në Mbretërinë e Bashkuar dhe është lideri i parë i pakicës etnike i një qeverie të decentralizuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Udhëheqësi i Partisë Konservatore Skoceze, Douglas Ross doli i dyti në garë, duke marrë 31 vota.

Përpara votimit parlamentar, Yousaf konkurroi me rivalët brenda partisë, duke mposhtur rivalen Kate Forbes në një garë të ngushtë me Ash Regan në të tretin.

Pas raundit të dytë, kur Regan u eliminua, Yousaf fitoi 52.1% të votave ndaj 47.9% të Forbes.

Yousaf, i cili iu bashkua SNP-së në vitin 2005, ishte gjithashtu sekretari i parë i Kabinetit të Azisë Jugore dhe i pari mysliman që shërbeu në qeverinë skoceze.

https://twitter.com/HumzaYousaf?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1640820255080554496%7Ctwgr%5E1d65fc5e80a4b74d2798500d0ea587a0acc94ffd%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.tetovasot.com%2F2023%2F03%2Fnata-e-pare-ne-rezidence-kryeministri-i-ri-i-skocise-fal-namazin-me-familjen%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Si e shpallën Umberto Econ ‘Persona Non Grata’ në Shqipëri

Ka qenë qershori i vitit 2000 kur Umberto Eco erdhi i ftuar…

Serwer: Qeveria të angazhohet për gjykim të drejtë për rastin “Haraçi”

Analisti amerikan Daniel Serwer, në lidhje me rastin “Haraçi” dhe lidhjen e…

Prononcimi i kryetarit të Gjykatës Themelore në Tetovë bëhet virale në rrjetet sociale, komentuesit e tallin! (Video)

Nuk ka dyshim se çdo politikan gabon gjatë paraqitjes së tij në…

Zaharieva: Do ta ndjekim regjistrimin në Maqedoninë e Veriut

Evropa dhe Bullgaria do ta ndjekin zbatimin e regjistrimit në RMV që…

MPB dhe Drejtoria e të Hyrave Publike bashkë në aksion për të paguar gjobat dhe dënimet

Disa mijëra vendime për pagesë të detyrueshme të gjobave dhe dënimeve ka…