Vizita vjen mes tensioneve në lidhje me Tajvanin për të cilën administrata amerikane thotë se Kina po minon paqen

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi nis turneun në katër vende aziatike, mes spekulimeve intensive se ajo mund të rrisë zemërimin e Pekinit se ajo mund të vizitojë gjithashtu Tajvanin, ishull i sunduar dhe i pretenduar nga Kina.

Zyra e Pelosit njoftoi se ajo do të vizitojë gjithashtu Singaporin, Malajzinë, Korenë e Jugut dhe Japoninë. Uashingtoni nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por është i detyruar me ligj t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

Një vizitë nga Pelosi, i cili është i treti në radhën e pasardhësve të presidencës dhe një kritik i gjatë i Kinës, do të përkeqësonte lidhjet midis Uashingtonit dhe Pekinit. Republikani Newt Gingrich ishte kryetari i fundit i Dhomës që vizitoi Tajvanin, në 1997.

Gjatë një telefonate të enjten e kaluar, Biden i tha Xi Jingping se politika e SHBA-së për Tajvanin nuk kishte ndryshuar dhe se Uashingtoni kundërshton fuqimisht përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në ose për të minuar paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit.

Pekini e konsideron Tajvanin si pjesë të territorit të tij dhe kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë ishullin nën kontrollin e tij. Turneu aziatik i Pelosit vjen në një kohë të ndjeshme politikisht për udhëheqësit kinezë dhe amerikanë.

Xi pritet të sigurojë një mandat të tretë lidershipi. Në Shtetet e Bashkuara, Partia Demokratike e Biden përballet me një luftë të vështirë për të mbajtur kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme të Nëntorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish-punonjësja kthehet në kritike: Facebook dëmton fëmijët dhe dobëson demokracinë

Ish-punonjësja e Facebook, Frances Haugen, u ka thënë ligjvënësve amerikanë se faqet…

Rama: Konsultime me PD për Presidentin e ri

“Ilir Meta të shkarkohet, personazh grotesk që turpëron Shqipërinë” Edi Rama ka…

Edhe një skandal tjetër i BIK’ut, mishin e kurbanit e shpërndajnë me vetura që i bartin kufomat

Prerja dhe shpërndarja e mishit nga BIK për festën e Kurban Bajramit…

Evakuimi i ushtarëve ukrainas nga fabrika e çelikut në Ukrainë përmes fotografive

Autobusët që transportonin anëtarë të shërbimit të forcave ukrainase nga fabrika e…

NATO: Presim që Rusia të angazhohet në bisedime me Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se aleanca ushtarake…