Sot, Myftiu i Meshihtit të Bashkësisë Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegje H. Nexhmedin ef. Saqipi, me bashkëpunëtorët e tij, priti në një takim pune Myftiun e Bashkësisë Islame të Beogradit Muhamed ef. Jusufspahiq.

Qëllimi i kësaj vizite në mes të krerëve institucionalë të jetës fetare në Luginë të Preshevës dhe Serbi, ishte njohja për së afërmi e zhvillimeve politike, kulturore e fetare në vend dhe rajon, si dhe hapat që duhet ndërmarrur për tejkalimin e problemeve me të cilat ballafaqohen qytetarët pa dallime përkatësie kombëtare, racore dhe fetare.

Myftiu Saqipi e njoftoi Myftiun Mustafa Jusufspahiq për zhvillimet fetare në Luginë të Preshevës dhe përgatitjet që janë duke u bërë në prag të zgjedhjeve të reja në Rijaset dhe bashkëpunimin e ndërsjellë në mes Meshihateve dhe Bashkësive fetare në shtetet fqinje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…