Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Timço Mucunski tha se Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së ka marrë vendim që më 18 qershor të mbajë një protestë të madhe popullore.

“Heshtja nuk është një opsion, kjo protestë do të jetë një protestë për ndryshim dhe për një jetë më të mirë,” tha Mucunski.

Sipas partisë opozitare, zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë e vetmja zgjidhje. Mucunski shpjegoi se zgjedhjet janë të nevojshme për shkak të politikave të qeverisë dhe në këtë drejtim foli për krizën energjetike, inflacionin dhe rritjen e kostove të kompanive. Mucunski shtoi se investimet kapitale janë në nivel të ulët, për BE-në nuk është dhënë asnjë datë, ndërsa problemet në sistemin gjyqësor, siç tha ai, janë vënë në dukje edhe nga faktorët ndërkombëtarë.

Komiteti Ekzekutiv konstatoi gjithashtu se reformat në administratë janë ngecur, korrupsioni është i lartë dhe ende nuk ka përgjegjësi për aksidentet e trafikut në Laskarci dhe Bullgari si dhe spitalin modular në Tetovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vrasja e një personi me ngjyrë nxit protesta në Mineapolis

Në periferi të qytetit Mineapolisit të SHBA-së gjatë natës shpërthyen protesta pasi…

Dialogu Prishtinë – Beograd pritet të nisë shpejt, Szunyog thotë se Kurti tashmë ka ftesë për të vizituar Brukselin

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se…

Prokuroria Publike reagon ndaj fjalimit të presidentit Pendarovski

Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut nënvizon se nuk është…

Çështja e të zhdukurve plagë e hapur për familjet e viktimave

Kizhevaku, 285 kilometra në jug të Beogradit. Në këtë vend malor, në…

Kurti uron Ramën: Kosova nuk mundet pa Shqipërinë, e Shqipëria nuk mundet pa Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama…