Stuhia dhe reshjet e mëdha të shiut në Kaliforni, ia kanë marrë jetën 17 personave kurse një 5-vjeçar po konsiderohet si i zhdukur.

Në anën tjetër, autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e banorëve në shumë zona.
Në Los Angeles është hapur një gropë e madhe në një rrugë brenda të cilës ranë dy vetura. Për fat të mirë, autoritetet kompetente kanë arritur t’i shpëtojnë drejtuesit e mjeteve motorike.

Reshjet e pandërprera të shiut gjatë dy ditëve të fundit ka bërë që toka të mbushet me ujë dhe të shkaktohet një situatë kaotike, kurse erërat e forta shkulën pemët me rrënjë që përfunduan në rrugë – duke bllokuar trafikun.

https://youtu.be/DUzqlnPp5B4


Numri i viktimave nga moti i ligë që nga java e kaluar është rritur në 17, e bëhet fjalë për një numër më të madh viktimash sesa nga ai i zjarrit që goditi këtë rajon në dy vitet e fundit, bëri të ditur guvernatori Gavin Newsome.

Gjithashtu bëri të ditur se 34 mijë personave u është kërkuar të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Tmerri nuk ka fund. Presim që stuhia të vazhdojë deri më 18 janar”, shtoi guvernatori gjatë një konference për media.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nga nesër pritet ulje e çmimit të bukës në Maqedoni të Veriut

Disa nga furrat e bukës në Maqedoni të Veriut kanë bërë të…

Policia ‘në gjah’ pas Rinisë së BESËS

Vazhdon përndjekja e policisë për aktivistët e Lëvizjes BESA, pas askioneve të…

Ka pasur ndonjëherë drejtësi në këtë shtet?!

Me sa vite u dënua Gordana Jankullovska, Sasho Mihajllkov, Nikolla Gruevski, Ejup…

Agjencitë e inteligjencës amerikane publikojnë raportin ”jo përfundimtar” për origjinën e COVID-19

Komuniteti i inteligjencës amerikane nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë origjinën…

​KE sot publikon raportin për Kosovën

Komisioni Evropian (KE) do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, si dhe…