Kanadaja prej ditësh po përballet me një valë të nxehti. Temperaturat e larta kanë shkaktuar shumë zjarre dhe qeveria ka angazhuar dhe ushtrinë për të marrë situatën në dorë.

Në qytetin Lytton është regjistruar dhe temperatura më e lartë 49.6 gradë dhe është një nga qytetet më të prekura nga zjarret. Flakët kanë detyruar qindra qytetarë që të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të të nxehtit dhe flakëve.

Autoritetet kanë njoftuar se shumë qytetarë pritet të lënë shtëpitë e tyre. Ministri i Mbrojtjes, Harjit Sajjan, tha se qeveria do të siguronte ndihmë për të gjithë qytetarët që rrezikohen nga flakët dhe do të angazhohet ushtria për të vënë situatën në kontroll.

Zjarret kanë detyruar mbylljen e një numri autostradash dhe ministri i Sigurisë Publike, Bill Blair, tha se situata me mot ekstrem do të vazhdojë gjatë, ndaj ka kërkuar nga qytetarët që të kenë sukses.

Ndërkohë numri i vdekjeve ka shkuar në 719 dhe autoritetet kanë deklaruar se mund të ketë dhe viktima të tjera nëse i nxehti do të vijojë të jetë në vlera kaq ekstreme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…