Trembëdhjetë njerëz kanë vdekur në SHBA ndërsa vendi po përballet me një stuhi dimërore ekstreme me temperatura deri në  minus 45 gradë Celsius.

Më shumë se 200 milionë njerëz apo rreth 60 për qind e popullsisë së Amerikës janë nën një formë paralajmërimi ose këshillimi për motin, me të ftohtin brutal që pritet të vazhdojë gjatë fundjavës së Krishtlindjes, shkruan Skynews.

13 vdekjet e lidhura me motin deri më tani:

• Dy vdekje si pasojë e përplasjeve të makinave në Kentaki
• Një i pastrehë vdiq në qytetin e Louisville
• Tre aksidente në Oklahoma vranë tre persona – dy nga aksidentet ndodhën pasi erërat shpërthyen borën që po binte, ndërsa detajet e përplasjes së tretë nuk ishin ende të disponueshme
• Shoferi i një makine në Missouri vdiq pasi humbi kontrollin në një rrugë të akullt, duke zbritur një argjinaturë, mbi një mur çimentoje dhe duke u ulur me kokë poshtë në një përrua
• Një person vdiq në Wisconsin pasi një kamionçinë u fut në pjesën e pasme të një automjeti tjetër përpara se të dilte nga rruga dhe të godiste një njësi traktor-rimorkio të parkuar 
• Një burrë u gjet i vdekur të premten në mëngjes në Memphis dhe, megjithëse nuk ka detaje, autoritetet kanë thënë se duket se vdekja është e lidhur me motin
• Katër vdekje në aksidente automobilistike në Ohio – këto u konfirmuan nga guvernatori i shtetit, por nuk u dha më shumë informacion

Kanadaja po përjeton gjithashtu një stuhi të keqe, e cila ka parë qindra fluturime të vonuara ose anuluara dhe qindra mijëra prona pa energji.

Rreshteri i policisë provinciale të Ontarios Kerry Schmidt tha se policia kishte marrë raporte për deri në 100 automjete të përfshira në përplasje të shumta që kanë mbyllur një autostradë të madhe pranë Londrës, Ontario.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Naftëtarët e Ballshit protestojnë: Rama asnjë vendim për fatin tonë, të flasë edhe opozita

Naftëtarët e uzinës së Ballshit janë mbledhur këtë të enjte në një…

24 mbetje trupash njerëzish zbulohen në kopshtin e ish-policit

Mbetjet e trupave të të paktën 24 njerzëve janë zbuluar në shtëpinë…

Deklaratat e Vuçiç për konflikt me Kosovën, vjen reagimi i parë nga NATO

Zyrtarë të NATO-s nuk pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë,…

Regjimi i Lukashenkas mbyll Shoqatën bjelloruse të Gazetarëve, vjen reagimi i OSBE-së

Regjimi i presidentit bjellorus Aleksandar Lukashenko po vazhdon t’i hakmerret medieve të…

Ambasadori gjerman reagon për sulmet ndaj gazetarëve: Mediat duhet të lejohen të punojnë lirshëm

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar pas sulmeve ndaj…