Sipas profesor Evan Mawdsley – një historian kryesor i specializuar në historinë ruse dhe historinë e Luftës së Dytë Botërore – hera e fundit që një anije e madhe ruse u fundos 81 vjet më parë në brigjet e Krimesë nga Gjermania gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai shtoi se ndërsa Rusia kishte humbur lloje të tjera të anijeve luftarake gjatë rrjedhës së Luftës së Dytë Botërore, Chernova Ukraina ishte e fundit ruse që ishte fundosur në 1941, shkruan BBC.

Profesor Mawdsley shtoi se megjithëse Moskva ishte gati 40 vjeç, ajo ishte një nga anijet më të mëdha në Marinën Ruse dhe se asnjë anije e re e madhe sipërfaqësore nuk është ndërtuar që nga vitet 1980.

Ai shtoi: “Duke supozuar se Moskva u godit dhe u dëmtua për vdekje nga një raketë relativisht e vogël Neptun, ngjarja sugjeron se anija kishte mbrojtje të dobët kundër raketave dhe kontroll të dobët të dëmtimit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sot pritet vendimi për rastin “Thesari”

Në Gjykatën Themelore Penale sot pritet aktvendimi për rastin “Thesari”. Kjo lëndë…

Vdes ish-kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “Vatra”

Është ndarë sot nga jeta ish- kryetari i Federatës Pan Shqiptare të…

Bastisje në Gostivar, konfiskohet kokainë dhe marijuhanë

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm (18.05.2021) njësiti për luftë…

Vedat Gashi kandidon për vendin e Eliot Engel në Kongresin Amerikan

Me 8 shkurt, ligjvënësi i Kontesë Westchester, shqiptaro-amerikani Vedat Gashi ka regjistruar…

Polici e godet për vdekje një person në mes të rrugës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në qytetin…