Rusia ka njoftuar se ka kryer një sulm masiv në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përdorur armë me precizion të lartë për të shuar furnizimet me energji në disa rajone të Ukrainës, raporton skynews.

Ai pretendoi se sulmet kishin ndërprerë prodhimin dhe riparimin e pajisjeve ushtarake si dhe lëvizjen e trupave rezervë.

Ukraina dje pretendoi se kishte rrëzuar 54 nga 69 raketat e lëshuara nga Rusia në mëngjes herët – por të paktën katër persona u vranë.

Të enjten, 90 për qind e njerëzve në qytetin perëndimor të Lviv-it dhe 40 për qind e atyre në Kiev janë pa energji elektrike.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta në infrastrukturë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Banori i Haraçinës sulmoi policin, arrestohet bashkë me dy shokët e tij

Një banor i Haraçinës është arrestuar mbrëmë në zonën e Butelit pasi…

Rusia i jep leje Kievit: Anijet e bllokuara me grurë mund të largohen nga portet e Ukrainës

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë…

Momenti kur hajduti kapet mat nga kamerat e sigurisë duke vjedhur në një restoran në Shkup (VIDEO)

Një video është shpërndarë në Twitter në Hotelin “La Tana” në Shkup,…

Zjarri përfshin Karadakun e Shkupit

Një zjarr i madh ka rënë në zonën e Karadakut të Shkupit…

22 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në vend janë shënuar edhe 22 raste…