Moska nuk do të refuzojë takimin mes ministrave të jashtëm rus dhe ukrainas

Një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, dhe homologut të tij ukrainas, Dmytro Kuleba, nuk do të refuzohej, raportuan nga agjencia ruse e lajmeve RIA, duke u cituar në  Ministrinë e Jashtme të Kremlinit.

Megjithatë, bisedimet mes dyshes do të duhet të jenë “përmbajtësore”, shtoi ministria.

Komentet vijnë pasi ministri i jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha sot se vendi po punonte për të bashkuar ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë për bisedime të mëtejshme, pas negociatave të paqes në Stamboll këtë javë.

Nëse një takim midis ministrit të jashtëm të Rusisë dhe homologut të tij ukrainas do të mbahej, do të ishin negociatat e nivelit më të lartë midis dy vendeve që kur Rusia filloi luftën në Ukrainë më 24 shkurt, shkruan Skynews.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Financial Times”: Marrëveshja për emrin sukses i rrallë diplomatik

Marrëveshja e Prespës me siguri është arritja më e madhe diplomatike e…

Flamur Noka lajmëron lëvizjen e radhës të Sali Berishës

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka bërë të ditur emrin e…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

Një mjeke në Kumanovë rezulton pozitive me Korona

Një mjeke në Spitalin e Kumanovës është një nga pesë pacientet e…

Zjarri në Spitalin Modular, sot mbahet protestë në Tetovë

Në Tetovë sot me fillim prej orës 13:30, është paralajmëruar protestë në…