NATO do të vendosë avionë vëzhgimi të Sistemit të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror (AWACS) në Bukuresht të Rumanisë.

Avionët parashihet të mbërrijnë atje më 17 janar dhe do të mbështesin praninë e përforcuar të Aleancës në rajon dhe do të monitorojnë aktivitetin ushtarak rus.

“Ndërsa lufta e paligjshme e Rusisë në Ukrainë vazhdon të kërcënojë paqen dhe sigurinë në Evropë, nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë e NATO-s për të mbrojtur dhe mbrojtur çdo centimetër të territorit aleat,” tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu.

“AWACS-ët tanë mund të zbulojnë aeroplanë qindra kilometra larg, duke i bërë ata një aftësi kyçe për parandalimin dhe qëndrimin mbrojtës të NATO-s. Falenderoj Rumaninë për pritjen e avionit, gjë që jep një kontribut të rëndësishëm në paralajmërimin tonë të hershëm,” shtoi ajo.

Në përgjigje të luftës së Rusisë në Ukrainë, NATO që nga shkurti i vitit 2022, këta avionë kanë kryer patrulla të rregullta mbi Evropën Lindore dhe rajonin e Detit Baltik për të gjurmuar avionët luftarakë rusë pranë kufijve të NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Ma konfirmuan 3 burime serioze,” Berisha: Krahas hakerave iranianë, sistemet i sulmuan hakera të qeverisë rusë e serbë

“Informoj shqiptarët, nga burime të trefishta se në operacionin e shkatërrimit të…

Ndërron jetë njëri prej alpinistëve që u gjet në Malin Sharr

Ndërron jetë njëri prej alpinistëve që u gjet në Malin Sharr Qendra…

​Gjosha: Shqipëria duhet të luajë rol më aktiv për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ish-ministrja e Integrimeve dhe kandidatja për deputete nga radhët e LSI-së, Klajda…

Sot pritet të vijnë 208 mijë vaksina në Shqipëri

Shqipëria pritet të marrë dhe 208 mijë doza të tjera vaksinash. Lajmi…

OKB: Mbi 12 milionë njerëz të bllokuar në zonat e luftimeve në Ukrainë

Agjencia për Migracion e Kombeve të Bashkuara tha të premten se rreth…