Në një kompleks të vogël tregtar në periferinë lindore të Kharkivit, punonjësit e bashkisë po pastronin këtë mëngjes mbeturinat dhe metalet që kishin mbetur pas një sulmit të fundit rus në qytetin ukrainas.

Zhurma e sulmit raketor mund të dëgjohej në të gjithë qytetin e dytë më të madh të Ukrainës pak para mesnatës.

Një supermarket, i cili ishte mbyllur sipas orarit, u dëmtua rëndë, por nuk pati viktima.

Një sulm i mëparshëm – një nga disa që dëgjuam gjatë ditës – vrau një burrë 56-vjeçar dhe plagosi disa civilë të tjerë kur u godit një bllok apartamentesh në Kharkiv, raporton bbc.

Ndryshe, në fillim të këtij konflikti, Kharkiv dhe zonat përreth panë disa nga luftimet më të ashpra ndërsa trupat ruse u përpoqën të merrnin qytetin.

Është vetëm 30 kilometra nga kufiri rus dhe u mbrojt fortë nga trupat ukrainase. Javët e fundit ata ishin në gjendje të shtynin forcat ruse përtej kufijve të qytetit.

Megjithatë, raportet e inteligjencës thonë se Rusia mund të ripërqendrojë përpjekjet e saj ushtarake kundër objektivave në Ukrainën veriore dhe lindore, duke përfshirë Kharkivin, ndërkohë që po përpiqet të konsolidojë territorin e kapur të Ukrainës në rajonin e Donbasit më në jug. /Telegrafi

https://twitter.com/i/status/1534447871700910081

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Romancierja që shkroi “Si të vrasësh bashkëshortin tënd”, po gjykohet për vrasjen e të shoqit

Disa vjet pasi romancierja Nancy Crampton Brophy shkroi një ese të quajtur…

Muki shpreson se shqiptarët do t’i gënjejë përsëri (VIDEO)

Nënkryetari i LSDMs, Muhamet Zekiri ka komentuar deklaratën e kryeministrit, Zoran Zaev…

18 raste të reja në Maqedoni, 1 rast i ri në Tetovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë…

SHBA akuzon Rusinë për fushatë dezinformuese për koronavirusin

SHBA akuzoi Rusinë se qëndron pas një fushate masive dezinformimi për koronavirusin,…

Në fjalimin vjetor, Trump pritet të bëj thirrje për unitet

Në fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit, presidenti i SHBA-së, Donald Trump,…